Életutak, döntések – Könyv a tabuk ellen
"Úgy gondolom, ha mindenki elfogadná azt a tény, hogy valaki nem való szülőnek, ezért nem is vállal gyereket, egy fokkal boldogabb világban élnénk."
Fülszöveg
Rácz Laura Rebecca kíméletlenül őszinte könyve nőkről, férfiakról és párokról szól, akik tudatosan gyermek nélkül szeretnék élni az életüket. Childfree – ahogyan Magyarországon még senki nem mert beszélni róla. Melyek a tudatosan vállalt gyermektelen életforma valós okai? Milyen út vezet az életre szóló döntéshez? Milyen bántások érik – akár családon belül is – a tudatosan gyermekteleneket? Közel 900 visszajelzésből, 23 mélyinterjúból és szakértői megszólalásokból áll össze a kötet, amelyben az érintettek „nem mondhatták el senkinek, így hát elmondják most mindenkinek” életük legfontosabb döntését. Átfogó és nagyon őszinte képet kapunk a tudatosan vállalt gyermektelenség okairól, hátteréről, a családi viszonyokról, a döntés következményeiről és a nehézségekről, továbbá azokról az előítéletekről és diszkriminációról, amelyekben emiatt részük van a nőknek és férfiaknak – a stigmáról, amit a társadalom sokukra rásüt. Ez az írás nem(csak) a gyerekvállalásról szól: rengeteg égető társadalmi kérdés, tabu, egyéni és szociális probléma, transzgenerációs elakadás, közéleti jelenség kerül benne felszínre, ami miatt több jelentésrétege is létezik. Ez a kötet minden olyan nőnek és férfinak szól: – aki nem akar gyereket, – akit ért emiatt bántás, hátrányos megkülönböztetés, – aki akar(t) gyereket, de mentális vagy egyéb ok miatt tudatosan lemondott a szülővé válásról – a leendő gyermek és saját maga érdekében, – akinek van gyereke, de valójában sosem akart szülő lenni, – aki még nem döntötte el, hogy szeretne-e, – akit érdekel a tudatosan vállalt gyermektelenség lélektani háttere – aki nagyon szeretne gyereket, – akinek van gyereke, de kíváncsi a „másik” oldalra is, – aki szívesen olvas személyes történeteket, a szokásostól eltérő életutakat, – aki egyszerűen kíváncsi arra, hogy kik és milyenek a tudatosan gyermektelenek…
Véleményem
Mindig is úgy gondoltam, hogy egyszer majd én is anyuka leszek és gyerekek fognak körülöttem rohangálni. Ezt nagyon könnyű volt elképzelni hiszen mindig is jól elvoltam a nálam kisebbekkel és szerettem a tyúkanyó szerepét. Ebben valószínűleg az is közrejátszik, hogy viszonylag nagy korkülönbség van köztünk a húgommal. Azonban, ahogy telik az idő egyre több gondolat fogalmazódott meg bennem a gyerekvállalással kapcsolatban. Jelenleg még nem érzem magam késznek ahhoz, hogy egy másik életet létrehozzak és gondoskodjak róla. Őszintén nem tudom, hogy valaha is eljön-e ez a pont az életemben, mert nem zárkózom el előle, de csak akkor vágnék bele, ha már lelkileg is felkészültnek érzem magam rá.
Mert gyermeket vállalni sokkal nagyobb felelősség mint tudatosan gyermektelennek maradni az én meglátásom szerint. Amikor először jött velem szembe ez a kötet, akkor eldöntöttem, hogy mindenképpen szeretném elolvasni, mert kimondottan érdekelt ez a témakör és minden olyan téma, ami tabu vagy valamilyen kisebbséget érint. •Mi a kötet célja? Nem a gyermektelenség melletti kampányolás, hanem az érzékenyítés. Azt próbálja bemutatni, hogy emberek miért hoznak meg egy ilyen döntést és ezzel próbálja közelebb hozni a gyerekes és a gyerekmentes feleket. Tulajdonképpen, ha egy tökéletes társadalomban élnénk, akkor ez a kötet meg sem születik... •Hogyan épül fel a könyv? Két részre tagolhatjuk: az interjúkra és a kutatás eredményeire. Az interjúalanyok nagyobb része nő volt, ami nem lepett meg, de két házaspár és pár férfi is megszólal, ami egy teljesen más nézőpont. Ezek az interjúk többségében felkavaróak voltak számomra, gyakran éreztem dühöt és szomorúságot. Önzőnek, bolondnak és ennél erősebb szavakkal illetik ezeket az embereket, pedig egyszerűen csak az észérvek mentén arra a következtetésre jutottak, hogy számukra a gyermektelenség a megfelelő választás. A Járai házaspár kimondottan egy pozitív meglepetés volt és jól esett olvasni a gondolataikat. Érdekes volt látni, hogy férfi oldalon milyen ítéletekkel kell szintén megküzdenie annak, aki nem vállal gyereket. A második részben megtalálhatóak a statisztikák, az interjúkból levont tanulságok és okok összegzése, hogy miért választja valaki a tudatos gyermektelenséget. Őszintén szólva nem egy olyan ok jelenik meg, amiket már én is megfogalmaztam gondolatban. Két pszichológussal készült interjút is kapunk, ami szintén tanulságos sok szempontból. Sokszor éri az a sértés a tudatosan gyermekteleneket, hogy biztosan traumatizáltak, holott ez nem jelenthető ki mivel rengeteg tényező játszik szerepet (pl.vallási/kultúrális/társadalmi) egy ilyen döntés meghozatalában. •Kinek ajánlom? Akik gyermekesek és szeretnék megismerni a másik oldal álláspontját. A gyermekteleneknek, hogy lássák nincsenek egyedül. Illetve azoknak is, akiket egyszerűen csak érdekel a téma
Köszönöm szépen a Partvonal Kiadónak, hogy megtiszteltek a bizalmukkal és elküldték nekem ezt a csodálatos könyvet!
Könyv adatai
Budapest, 2022
392 oldal
puhatáblás
ISBN: 9786156058867
Ha megtetszett a könyv, akkor ezen a linken megtudod vásárolni a kiadó honlapján!
Comments