top of page
Picsart_22-04-01_17-32-01-982.jpg

Meli's Reading Corner

Writer's pictureHorváth Melanie

Charlotte Higgins – Az Olümposz istenei



„Mi, halandók sosem fogunk tisztán látni titeket. Számunkra mindig csak homályos árnyak lesztek éles körvonalak nélkül, ahogy a köd fátyla alatt táncoltok mezítláb a Helikon lankáin."

Fülszöveg


Ebben a varázslatos gyűjteményben Charlotte Higgins kultúránk néhány örök érvényű történetének újraértelmezését adja. Olvashatunk a teremtésről, a trójai háború előzményeiről és utóhatásairól, szerelemről és vágyakozásról, pusztító erejű istenekről és a nekik kiszolgáltatott halandókról, fantasztikus lényekről és leleményes boszorkányokról. Szélsőségekkel teli világukban az emberek mindennapjainak része az erőszak. Sok korábbi mítoszgyűjteménytől eltérően ezúttal a női szereplők kerülnek a középpontba – Athéné, Helené, Kirké, Pénelopeia és mások szövik ezeket a történeteket gazdag motívumú, elképzelt faliszőnyegekké. A térben és időben távoli események aktualitásukból mit sem veszítettek, segítségükkel, mint egy lencsén át, tisztábban láthatjuk a saját korunkat is.


CHARLOTTE HIGGINS korábbi, történelmi tárgyú könyvét, az Under Another Sky: Journeys in Roman Britaint Samuel Johnson-díjra (ma Baillie Gifford-díj) jelölték; Red Thread: On Mazes and Labyrinths című könyvével pedig Arnold Bennett-díjat nyert. A szerző a Guardian kulturális rovatának főszerkesztője, a Classical Association brit tudóstársaság korábbi díjazottja, és a Society of Antiquaries of London ösztöndíjasa. Londonban él. CHRIS OFILI brit művész. Trinidadban él és alkot.


Véleményem


❗18 éven felülieknek szóló ajánló következik❗


Az írónő bevezető gondolatai jól összefoglalják, hogy mire számíthatunk, amikor belekezdünk ebbe a kötetbe.

Az istenek születésétől kezdve végig haladunk rengeteg ismert és kevésbé ismert mitológiai alak történetén. Azonban ezt is különleges köntösbe csomagolva teszi az írónő, ugyanis kiválasztott pár hősnőt, akik megszövik a történeteket és ezáltal mesélnek nekünk...


"A hatalmas kelme szélébe az istennő egy csíkban beleszőtte a világ eredetét lehetetlenül távoli időkre tekintve vissza, még azelőttre, hogy ő meglátta a napfényt."


Újból és újból rá kell döbbennem, hogy a legdurvább horror könyvek is piskóták a görög mitológiához képest. Illetve, hogy miért is olyan kedvelt téma a dark romance regényeknél.


Nem könnyű olvasmány, de mindenképpen tanulságos és érdekes, ha az ember bírja gyomorral a nők ellen elkövetett erőszakot és a vért, mert abból bőven akad...


"Ió egykor Héra papnője volt. De Zeusz megerőszakolta. Héra magánkívül volt a dühtől. Ám nem a férjére haragudott, a bűn elkövetőjére, hanem Ióra, aki semmi rosszat nem tett. A bosszúszomjas, féltékeny istennő átváltoztatta az ősömet tehénné, aztán kikötötte egy olajfához, és a százszemű Argoszt tette meg őrének."


A legtöbb név és történet ismerős vagy ismert volt számomra, de még így is okozott meglepetéseket a kötet.


"Az ott Kaineusz – folytatta Hermész az egyikükre mutatva. – Kainisznak született, nőnek. Poszeidón megerőszakolta. Utána meggyőzte az isteneket, hogy változtassák férfivá. Nagy harcos lett, de a kentaurokkal folytatott háborújában az életét vesztette."


Ami a legjobban tetszett az a felépítése volt, mert így sokkal átláthatóbbak a rokoni/kapcsolati viszonyok és az ok-okozat egy-egy történés között.


Elég tömény, úgyhogy ez nem az a könyv, amit egy délután alatt ki lehet olvasni, de mindenképpen megéri rászánni az időt, ha szereted a görög mitológiát!

 

Köszönöm szépen a General Press Könyvkiadónak, hogy megtiszteltek a bizalmukkal és elküldték nekem ezt a csodálatos könyvet!

 

Könyv adatai



General Press

Budapest, 2023

368 oldal

keménytáblás

ISBN: 9789634527541

Fordította: Fügedi Tímea

Illusztrálta: Chris Ofili














 

Ha megtetszett a könyv, akkor ezen a linken megtudod vásárolni a kiadó honlapján!









Comments


bottom of page