"Az ajándékom nem értékes holmi, mert, ahogy a mesejátékból is megtudtuk, a világ legfontosabb dolgai nem tárgyak, hanem olyan érzelmi kötelékek, amelyekkel mi innentől örökre összekapcsolódunk."
Fülszöveg
A Duna parti kis falu álmos csendjét váratlan látogató veri fel. Egy igazi grófnő költözik a vízparti kastélyba, és ezzel a helybéliek élete is megváltozik. Baár Tünde regénye a múlt század Zebegényébe repít vissza, ahol Károlyi Lászlóné Apponyi Franciska maga köré gyűjtötte a falubeli gyerekeket, és varázslatos világot teremtett, a természet kincseivel, sporttal és sok mesével. A pedagógus szerző regényében egy régi világról mesél, átmentve az értékeket a mai gyerekek számára.
Véleményem
Ismét egy gyönyörű és igényes kötetről van szó, ami elrepít minket a Dunakanyar egy varázslatos falujába, Zebegénybe.
Az írónő a valóságot és a képzeletet olyan könnyedén sodorta össze, hogy nehéz lenne megmondani, melyek azok a részek, amiket fantázia szült. Ezért is nagyon örültem, hogy a könyv végén pár oldalban összefoglalva megismerkedhetünk Gróf Apponyi Franciskával, akiről a mezítlábas grófnőt mintázta az írónő. Megrázó volt pár oldalban összefoglalva látni egy ilyen kedves és szeretetteljes ember életét, aki rengeteget tett a közösségért és a gyermekekért. Az én szívembe teljesen belopta magát, úgyhogy mindenképpen szeretnék még róla olvasni.
A regényben megismerünk egy szeleburdi testvérpárt Jancsit és Pipacsot, akik az újonnan faluba érkezett grófnő hatása alá kerülnek és az ők gyermeki és ártatlan szemeiken keresztül követjük az események alakulását.
Pipacsot elbűvöli a grófnő eleganciája és stílusa, Jancsit pedig a grófnő autója nyűgözi le. Kíváncsiságuk győzedelmeskedik az illem és az óvatosság fellett, így hamar a grófnő kertjében találják magukat, ahol fülön is csípik őket. Azonban büntetés helyett a grófnő uzsonnára hívja a két kíváncsi gyerkőcöt. Az uzsonnák ezután rendszeressé válnak, ahol már a falu összes gyermeke örömmel töltheti a délutánt. Jancsi és Pipacs rengeteg kalandot él meg, amit főként a grófnő jelenlétének köszönhetnek.
"Akinek érdemén felül van, adósa annak, akinek hibáján kívül nincs."
Megalakul a Virágegylet Zebegény, vagyis a Virágköztársaság, amelynek minden falusi a tagja lehet és célul tűzték ki a közösség művészeti és kulturális fejlődését. Megismerkednek a természettel, virágokat szednek, állatokról tanulnak, csillagokat lesnek.
"Használd a képzeletedet! Legyél tapintatos! Szeresd a változást!"
Engem teljesen elvarázsolt ez a történet, habár az epilógus nagyon szomorú, így a végére garantált a sírás, de mégis egy káprázatos tündérmese A mezítlábas grófnő.
A végén pedig sok érdekességet olvashatunk még a kis gyógynövény kalauzban, illetve kapunk pár receptet is a történetben szereplő süteményekhez, ami igazán ötletes
Köszönöm szépen a Manó Könyvek és Prológus, hogy megtiszteltek a bizalmukkal és elküldték nekem ezt a csodálatos könyvet!
Könyv adatai
Manó Könyvek,
Budapest, 2022
190 oldal
keménytáblás
ISBN: 9789635841394
Ha megtetszett a könyv, akkor ezen a linken megtudod vásárolni!
Comments